2019-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    

Spotkanie z Wisłą

5 maja 2017 roku z inicjatywy Wójta Gminy Koszyce i Gminnej Biblioteki Publicznej w związku z Rokiem Rzeki Wisły, w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbył się wykład Przemysława Paska Prezesa Fundacji Ja Wisła. Słuchaczami wykładu była młodzież koszyckiego gimnazjum oraz radni, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, strażacy, myśliwi, mieszkańcy gminy.

 

Wykład poświęcony był zagadnieniu ożywienia brzegów Wisły z poruszeniem zagadnień ekologicznych. Zachowaniu czystości wód Wisły i jej brzegów. Ochrony flory, fauny zarówno wodnej jak i przybrzeżnej. Wykorzystaniu turystycznym Wisły, docenieniu jej potencjału, budowaniu nowej marki rzeki Wisły. Pan Przemysław bardzo ciekawie opowiadał również o historii wolnej żeglugi wiślanej, o uregulowanej Wiśle i profilu podłużnym Kaskady Górnej Wisły powyżej Krakowa.

 

Przemysław Pasek pasjonat i społecznik. Zaraził się miłością do rzek we wczesnym dzieciństwie. Przyciągnął warszawiaków nad Wisłę. Jego fundacja Ja Wisła organizuje tu rozmaite imprezy: rajdy rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki łodzią „Stwora”, koncerty na barce „Herbatnik”, projekcje filmów dokumentalnych pod mostem Łazienkowskim. Angażuje się w sprzątanie nadwiślańskich brzegów i znakuje znajdujące się w tym rejonie rezerwaty przyrody.

 

Celem Fundacja Ja Wisła jest ochrona dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego Wisły oraz promocja takich zachowań i działań, które umożliwiają kontakt z rzeką w sposób nieniszczący przyrody, krajobrazu i środowiska. W sposób dający możliwość zrozumienia tej rzeki.

 

Wykładowi towarzyszyła wystawa haftu i koronek pt. „Brzegiem Wisły nić się wije” wypożyczona ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

 

O prezentowanych na wystawie eksponatach opowiadała Pani Halina Dulemba-Wiceprezes Stowarzyszenia.

 

Organizatorem wystawy było Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach. Wystawa potrwa do 5.06.2017 r.

 

Zdjęcia