2019-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    

Czytanie łączy

11 maja br. miałam przyjemność po raz czwarty spotkać się z uczniami szkoły podstawowej w Koszycach. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy kierowników bibliotek: szkolnej i publicznej.

 

Współczesne dzieciństwo i dorastanie kojarzone jest często z kulturą medialną, książka coraz częściej jest wyłączona z pola dziecięcych zainteresowań i przestaje być źródłem wiedzy, a jej lektura atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

 

W tej sytuacji, gdy zanika zainteresowanie książką i aktywne czytelnictwo nie tylko wśród dorosłych ale także wśród dzieci, wszelkie formy jego popularyzacji nabierają szczególnego znaczenia, a ogromną rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży do uczestnictwa w kulturze literackiej odgrywa m. in. biblioteka. Dlatego też głównym celem zadań realizowanym w ostatnich latach przez biblioteki jest upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych. Odbywa się to przez społeczne akcje „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Poczytaj mi mamo”, które są ukierunkowane na jak najwcześniejszy kontakt dziecka z książką.

 

Celem realizowanych zadań przez biblioteki jest przede wszystkim uświadomienie dzieciom i rodzicom ogromnego znaczenia czytania dla pełnego rozwoju człowieka oraz wychowanie kulturalnego młodego czytelnika, dla którego sięganie po książkę i czytanie będzie nie tylko rozrywką i sposobem spędzania wolnego czasu, lecz także niezmiernie ważną umiejętnością decydującą o jego potencjale twórczym i rozwoju życiowych możliwości.

 

Zorganizowane spotkanie czytelnicze w Koszycach miało taki właśnie cel lecz nieco inną formę niż zazwyczaj. Po dyskusji z dziećmi ”dlaczego warto czytać” wybraliśmy się na literacki spacer po Europie, podczas którego, do czytanej rymowanki, dzieci miały dobrać odpowiednią nazwę państwa, oznaczyć jego położenie na mapie oraz podać jak najwięcej tytułów literatury dziecięcej pochodzącej z danego państwa.

 

Przedstawiona została dzieciom także prezentacja multimedialna dotycząca moich jako Koordynatora Wojewódzkiego, piętnastoletnich działań na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz materiału promującego kampanię głośnego czytania dzieciom.

 

Środowe spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, którą starali się zapewnić uczestnicy i organizatorzy.

 

Ponieważ tego dnia była sprzyjająca aura, wszyscy uczestnicy wyszli na spacer wokół szkoły, aby piosenką „Cała Polska czyta dzieciom:” zakończyć ten miło spędzony czas.

 

Krystyna Błaut

 

Zdjęcia