2019-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    

Warsztaty plastyczne w Koszycach spotkaniem z kulturą żydowską

14 grudnia w Koszycach odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Edukacja kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów artystycznych – PEACEPAINTING w Polsce i w Norwegii”. Pierwsza część naszego spotkania miała miejsce w Muzeum Ziemi Koszyckiej – powstałym w budynku dawnej synagogi. Teoretyczną część warsztatów poprowadził malarz, asystent ASP w Krakowie pan Marcin Czaja, tematem wykładu była „Wielokulturowość w sztuce”.

 

Wykład wzbogacony został pokazem dzieł malarskich, architektury i tradycyjnych symboli związanych z kulturą żydowską. Na zaproszenie Wójta Gminy Koszyce pana Stanisława Rybaka o swoich długoletnich doświadczeniach związanych z kontaktami ze społecznością żydowską , pracą na rzecz propagowania i organizowania spotkań kultury polskiej i żydowskiej opowiedział pan Jarosław Zatorski, były burmistrz Chmielnika. Spotkanie uświetnił również występ zespołu tanecznego „Kamena”, działającego w Chmielnickim Centrum Kultury, słynącego aranżacjami inspirowanymi muzyką żydowską. Ten żywiołowy, piękny choreograficznie występ z wesołą i specyficzną muzyką bardzo spodobał się uczestnikom warsztatów. W drugiej części naszego spotkania młodzi malarze stanęli przy sztalugach , aby w swoich obrazach ukazać symbolikę związaną z kulturą żydowską i wrażenia płynące z inspiracji tą kulturą. Warsztaty plastyczne odbyły się w Centrum Oświatowym w Koszycach. Bogaty program tego dnia zakończył się późnym popołudniem . Warsztaty plastyczne w Koszycach były ostatnim wspólnym artystycznym spotkaniem wszystkich uczestników projektu ,tym bardziej pożegnaliśmy naszych przyjaciół z żalem.

 

Zdjęcia