2019-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    

„Dziennik z podróży” - wycieczka do Norwegii

Partnerstwo Gminy Koszyce i Gminnej Biblioteki Publicznej w Projekcie "Edukacja kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów artystycznych- Peacepainting w Polsce i w Norwegii” zaowocowało wyjazdem uczniów Centrum Oświatowego w Koszycach do Norwegii. Poniżej relacja uczestników wyjazdu: „Zachwyceni krainą fiordów zapraszamy do naszego „Dziennika z podróży”.

 

W dniach 29.05 – 07.06. 2015r. uczestniczyliśmy we wspaniałej wycieczce. Przez Niemcy, Szwecję i Danię dotarliśmy do Norwegii. Naszą podróż przez kraj skandynawski rozpoczęliśmy od zwiedzania niesamowitej stolicy – Oslo, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Operę, dzieła Muzeum Narodowego oraz kolekcję w Muzeum Munka … i tu niespodzianka- istna uczta dla artystów- w muzeum gościła wystawa dzieł Van Gogha z Amsterdamu! Dalej pojechaliśmy na północ do krainy Lapończyków- ludu Sami, poznaliśmy ich tradycje, życie w rytmie przyrody i zakosztowaliśmy… mięsa z renifera-tamtejszego przysmaku . Na wyspę Heroy dopłynęliśmy promem podziwiając norweskie fiordy i niesamowity krajobraz wysp, morza i gór. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda codzienne życie Norwegów, mieliśmy okazję zasmakować tamtejszych potraw i zapoznać się z ich kulturą w szkole na Hreoy , u sympatycznych norweskich rodzin oraz podczas warsztatów plastycznych na wyspie Brasoy. Przemierzyliśmy  słynną Drogę Trolli, na której zachwyciły nas widoki wodospadów i gór. Mimo że dotarliśmy aż na koło podbiegunowe i było bardzo, bardzo zimno, nam dopisywała pogoda ducha. Wycieczka przyniosła nam możliwość nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury i tradycji krajów skandynawskich. Długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ okazała się fantastyczną wyprawą , pełną niesamowitych przeżyć  . Nasze niezapomniane wrażenia zawarliśmy w DZIENNIKU Z PODRÓŻY- pisaliśmy go wszyscy przemierzając setki kilometrów pięknego kraju, robiliśmy zdjęcia- okazało się , że jest ich więcej niż kilometrów naszej trasy i nakręciliśmy mnóstwo filmów. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia naszych wspomnień „Dziennika z podróży”, będziemy umieszczać je w kolejnych dniach na stronie internetowej naszej szkoły .

 

Uczestnicy: Aneta, Magda, Oliwia, Nikola, Michał, Igor, Dominik ,Michał

 

Opiekunowie: Ewa i Marek Szymańscy

 

 

 Zdjęcia