2017-11-18     Klaudyny, Romana, Tomasza     "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie

Warsztaty w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Uczniowie Nikola Bartkowska, Oliwia Gawor i Dominik Buczek uczestniczyli w warsztatach malarskich zorganizowanych w ramach projektu zatytułowanych Współczesne malarstwo. Warsztaty odbyły się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Wykład i warsztaty prowadzili młodzi artyści pan Michał Zawada i Pani Maria Prawelska. Wykład Młode malarstwo dotyczył głównych tendencji i problemów współczesnego malarstwa na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem artystów Polskich. Zaprezentowano również twórczość artystów, takich jak Jacob Kassay, Katharina Grosse, Tauba Auerbach, Tomek Baran, Marta Antoniak, Ewa Juszkiewicz, Cezary Poniatowski, Bartosz Kokosiński, Radek Szlaga. Pan Michał Zawada zwrócił uwagę na różnorodność podejmowanych przez współczesnych artystów tematów (od figuracji po abstrakcję), a także na bogactwo stosowanych technik plastycznych (od klasycznego malarstwa sztalugowego po działania wychodzące w przestrzeń galerii lub przestrzeń publiczną). W rozmowie z młodzieżą artyści zastanawiali się nad źródłami inspiracji. Następnie młodzież wykonała szybkie szkice pastelami inspirowane muzyką klasyczną. Kolejną atrakcją dla młodzieży był spaceru po Kolekcji MOCAK-u – w czasie zwiedzania uczestnicy poznali wybrane prace z kolekcji oraz próbowali samodzielnie je zinterpretować .

Warsztaty plastyczne przygotowane w tym dniu na dziedzińcu Muzeum dostarczyły uczestnikom wiele emocji , pod wpływem obejrzanych w muzeum dzieł sztuki powstały ciekawe prace młodych artystów, a malowanie ich obfitowało w wiele pytań, refleksji i dyskusji.