2020-02-17     Donata, Gizeli, Łukasza     "Tylko łacząc się, odnajdujemy to, co nas dzieli". Stanisław Ignacy Witkiewicz    

Urokliwy Stary Sącz przyjął młodych artystów

Tym razem w ramach projektu malowaliśmy w Starym Sączu. Zajęcia w tym dniu rozpoczęły od zwiedzania bogatego w cenne zabytki i pamiątki Starego Sącza: obejrzeliśmy ołtarz papieski, zwiedziliśmy Dom Kingi i Kościół Trójcy Przenajświętszej oraz Klasztor Klarysek.

Naszym przewodnikiem była p. Danuta Sułkowska, poetka, pisarka, autorka książki "Za klauzurą Klarysek". Następnie udaliśmy się do Biblioteki w Barcicach na wykład Profesora Adama Brinckena na temat arcydzieł światowego malarstwa pod tytułem "Inspiracja w sztuce". Wykład , poparty wieloma przykładami reprodukcji obrazów oraz wspaniałym komentarzem profesora, zaciekawił słuchaczy i zachęcił do poszukiwań malarskich inspiracji w otaczającym ich świecie, w kolorach, kształtach, motywach i fakturze dzieł znanych.

Dużą atrakcją pobytu w Starym Sączu był występ zespołu regionalnego Starosądeczanie, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. W Chacie w Odnożynach zespół zaprezentował pieśni i tańce Lachów Sądeckich, obejrzeliśmy barwne widowisko, polkę z przyśpiewkami , chodzonego, walczyka. Młodzi artyści wystąpili w pięknych strojach: wyszywanych gorsetach i koszulach, kolorowych spódnicach, zdobionych haftem spodniach i kamizelkach. Warsztaty malarskie w tym dniu przygotowała pani Natalia Buchta, młodzież losowała reprodukcje obrazów , a następnie tworzyła własne prace, zainspirowane dziełem znanego twórcy. Tym razem powstałe prace wykonane były pastelami olejnymi. Rozmowy z panią Natalią Buchta i prof. Adamem Brinckenem oraz okazana młodym malarzom sympatia dały im odwagę w realizacji artystycznych pomysłów.

 

Warsztaty w Starym Sączu przygotowane profesjonalnie, organizatorzy włożyli dużo pracy , aby pokazać wspaniałe zabytki swojego regionu, dziękujemy za życzliwość z jaką zostaliśmy przyjęci.

 

Ewa Partyka- Szymańska

 

Zdjęcia

 

Film